Pazar , 17 Aralık 2017

ev » Sağlık » CAM KESİĞİ NASIL İYİLEŞİR?

CAM KESİĞİ NASIL İYİLEŞİR?

Ekim 3, 2016 6:07 pm by: Kategori: Sağlık Yorum bırakın A+ / A-

Coşkun Ambulans, gündelik hayatta başımıza gelecek kazalardan biri olan cam kesiğinden nasıl korunabiliriz sorusuna cevap niteliğinde olan bir makale paylaştı.

Cam kesiği, günlük hayatta başımıza sıklık ile gelen bir durumdur. Bıçak, makas, jilet gibi kesici aletlerin yanı sıra cam, naylon ip, çelik yada bakır tel gibi cisimler de kesik kazalarına yol açabilir. Kimi kesikler derinin üst tarafını zedelerken kimisi daha derinlerdeki damarları kesebilir. Bu gibi durumlarda kesiğin büyük yada küçük olması önemli değildir. Muhakkak tetanos aşısı olunmalıdır. Çünkü her kesici aletin üzerinde tetanos virüsü bulunur ve reaksiyona geçtikten sonra yapacak bir şey yoktur. Bundan dolayı herhangi bir kaza öncesinde aşı olunmalıdır. Kesik kazalarının özellik ile cam ve jilet kesiğinin izi muhakkak kalır. Estetik dışında görünümü değiştirecek çok fazla çözüm yolu yoktur.

Yaralanma sonucunda çok ciddi sonuçları olabilecek durumlar olduğundan dolayı ciddi kesiklerde en kısa sürede ambulans ile en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. İstanbul Ambulans firmaları vücutta meydana gelen kesik vakalarında en yaygın olan kesiklerin cam kesiği olduğu yönünde bir istatistik paylaşmışlardır.

cam-kesigi-yaralanmasi

Yaralanma Sonucu Oluşabilecek Durumlar

  • Kangren
  • Kesilen bölgede his kaybı
  • Sinirlerde kalıcı hasar
  • Enfeksiyon

Korunma Yöntemleri

  • Kesici eşyaların amacının dışında kullanılmaması
  •  Çocukların ulaşabilecekleri yakınlığa konulmaması
  • Herhangi bir tartışmada tehdit unsuru olarak kullanılmaması
  • Cam, testere ve tel gibi kesici aletler ile yapılacak olan çalışmalarda mutlaka eldiven kullanılması
  • Çocukların oyun alanlarının bulunduğu noktalara alet vb. eşyaların konulmaması

Nasıl Tedavi Olunur?

Estetik müdahale ile cam kesiği izini değiştirmek mümkündür. bu gibi yaralarda öncelik ile izin oturması gerekir ve en az  yıl beklenir. Kesik küçük bir iz bıraktı ise lokal anestezi ile müdahale gerçekleştirilebilir. Müdahale sonrasında kesinlik ile sigara içilmemelidir. Aksi halde yaranın iyileşme süresi uzayabilir. Ayrıca yara küçük bir kesikten ibaret ise evde tedavi edilebilir. İlk yardım amaçlı olarak yaranın bulunduğu noktaya basınç uygulanır ve bir müddet sonra kan pıhtılaşmadan kaynaklı olarak duracaktır.   Daha sonrasında ise yara alkol yada temiz su ile temizlenir. Yaranın içerisinde cam parçası vb. gibi cisim kalıntısı var ise çıkarılmaya çalışmamalı doktora başvurulmalıdır.

CAM KESİĞİ NASIL İYİLEŞİR? Reviewed by on . Coşkun Ambulans, gündelik hayatta başımıza gelecek kazalardan biri olan cam kesiğinden nasıl korunabiliriz sorusuna cevap niteliğinde olan bir makale paylaştı. Coşkun Ambulans, gündelik hayatta başımıza gelecek kazalardan biri olan cam kesiğinden nasıl korunabiliriz sorusuna cevap niteliğinde olan bir makale paylaştı. Rating: 0

hakkında starhaber

Leave a Comment

ads-619
scroll to top