Pazar , 17 Aralık 2017

ev » Güncel » İntranet ve İnternet Arasındaki Farklar

İntranet ve İnternet Arasındaki Farklar

Mayıs 4, 2016 5:30 pm by: Kategori: Güncel Yorum bırakın A+ / A-
  • İntranet, bir dâhili özel bilgisayar ağı ya da bir kurum ve onun çalışanlarının kullanımıyla erişimi sınırlandırılmış birden fazla bilgisayar ağı bağlantısıdır. Bu tür ağlar, şirket içi iletişim ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bir intranet, çoğunlukla bir web sitesi ya da bir yerel bir sunucu tarafından çalıştırılır. İnternet ise, ‘İnternational Network’ kelimelerinin birleşimi olan ve intranetin küresel ölçekli olarak bilgi paylaşma ve haberleşme amacıyla kullanılan halidir denebilir.
  • İnternette, ağ tabanlı özel bir web sitesi üzerinden veri transferi HTTP, SMTP, FTP gibi internet protokolleri kullanılarak kontrol edilebilir. Fakat intranet kullanan bazı kurumlar için bir internet protokolü ya da özel bir web sitesi kullanmaya gerek yoktur.
  • İntranetin yapısı internetin prensiplerine benzer. Her ikisi de sunucu-kullanıcı yapısını kullanır. Fakat her ikisi de ağ oluşturma ölçeği ve karmaşıklıktaki büyük farktan dolayı esasen farklıdırlar. Milyarlarca bilgisayarın birbirleri arasında veri transferi ve paylaşımı, internetin yönetimini çok daha karmaşık hale getirmekte ve tabiri caizse onu, tüm bilgisayar ağlarının anası yapmaktadır.
  • İntranet ve internet arasındaki farklardan sonuncusu ise, sunucu kontrolüdür. İntranet, bir sunucu tarafından kontrol edilmekte ve tüm görevler manüel olarak idare edilebilmektedir. İnternet ise, dünya çapında milyarlarca bilgisayar sunucusunun birbirine bağlanması yoluyla çalışmaktadır. İnternet üzerinden değiştirilen verinin büyüklüğünden dolayı, kaçınılmaz olarak, kontrol merkezleri dünya genelinde milyonlarca parçadan oluşmaktadır. Bu, bir şehri yönetmekle bir ülkeyi yönetmek arasındaki fark gibidir ve merkezsizleştirme esastır.
İntranet ve İnternet Arasındaki Farklar Reviewed by on . İntranet, bir dâhili özel bilgisayar ağı ya da bir kurum ve onun çalışanlarının kullanımıyla erişimi sınırlandırılmış birden fazla bilgisayar ağı bağlantısıdır. İntranet, bir dâhili özel bilgisayar ağı ya da bir kurum ve onun çalışanlarının kullanımıyla erişimi sınırlandırılmış birden fazla bilgisayar ağı bağlantısıdır. Rating: 0

hakkında starhaber

Leave a Comment

ads-619
scroll to top