Pazar , 17 Aralık 2017

ev » Güncel » Nerde O Eski Darbeler

Nerde O Eski Darbeler

Temmuz 16, 2016 4:35 pm by: Kategori: Güncel Yorum bırakın A+ / A-

Darbeler ile ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Öncelikle darbenin tanımını yapmak gerekirse, “Darbe, silahlı kuvvetlerin topyekün veya bazı üst düzey yetkililerin kendi insiyatifi ile halk tarafından seçilmiş sivil yönetimi ele geçirmesi ve yönetimi ele almasıdır.”

Türkiye Cumhuriyeti 1950 yılında demokratik sistem geçmiş ve çok partili dönem başlamıştır. O dönemden günümüze kadar Türk Silahlı Kuvvetleri 1960 ve 1980 yıllarında darbe yaparak sivil yönetime el koymuştur. 1971 ve 1997 tarihlerinde ise o zamanki hükümetler istifa etmeye zorlanmıştır bu nedenle bu tarihler de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kara bir lekedir ve aynı zamanda da bir darbedir. Nitekim 28 Şubat 1997 yılında MGK kararları ile hükümet istifaya zorlanmış ve tarihe post-modern darbe olarak adını yazdırmıştır.

nerde-o-eski-darbeler

Bugüne kadar yapılan darbelerden sürekli sivil ve masum halk zarar görmüştür. Öte yandan ekonomik olarak hep bir çöküntü olmuştur. Kaynaklar birilerinin cebinden alınıp birilerinin cebine konmuştur. İşçi, emekli, memur hep zarar görmüştür. Gelir dağılımı adaletsizliği hat safhaya ulaşmıştır.

Anadolu halkı irticacı ilan edilmiş, Anadolu’da birçok işletme iflas edip kapanmış; darbeyi destekleyenlere bankalar hortumlattırılmıştır. 2001 yılı krizinin çıkış nedeni tam olarak da budur ve bu bankalaın kurtarılmasının ülkemize maliyeti 380 milyar dolardır.

Bunun yükünü vergilerle hep halk taşımıştır ve taşımaya devam etmektedir.

Stratejik olarak da darbelerden çok şey kaybettik. 1980 darbesinden sonra Kenan Evren Yunanistan’ın NATO’ya girişini onayladı. Onaylamasaydı eğer Yunanistan NATO’ya giremeyecekti.

Bundan sonraki süreçte dost (!) ülke Yunanistan bize ne yaptı sizce?

Söyleyelim:

  1. AB’ye tam üye oldu.
  2. Bundan sonra ise toplamda 1.2 milyar euroluk Avrupa Yatırım Bankası kredilerinin Türkiye’ye ödenmesini veto ederek ödenmesine engel oldu.
  3. Gümrük Birliği’ne uyum için Türkiye’ye ödenmesi gereken 2 milyar euroyu da veto ederek ödenmesine engel oldu.

Ve daha neler neler…

Sadece Yunanistan’ın zararı bugüne getirildiğinde 46 milyar euro olarak hesaplanıyor.

Bankalardan da 380 milyar dolar diye bahsetmiştik yukarıda. Sadece banka hortumlarının ve Yunanistan maliyeti 400 milyar doları geçiyor.

Bitmedi… İMF den ilk borcu da darbelerden sonra alıyoruz. İlk borcu ilk darbeden sonra almışız. Darbe Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 1961 yılında 16 milyon SDR (bugünün parasıyla 22.3 milyon dolar) borç almıştır. Daha sonra bu borçlar artarak devam etmiş ve her gelen yüzlerce milyon dolar borç almıştır.

İMF borçlarında milyarlı rakamları bile gördük. İktidarda olan Süleyman Demirel İlk olarak 1980 yılında 1,25 milyar SDR anlaşma imzalandı. En çok borcu ise 1999 ve 2002 yılında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit 23,7 milyar SDR olarak aldı. Yıllarca İMF nin önünde el pençe durduk. Bu alınan paraların faizini bile ödemekte zorlandık. Üstümüze yükledikçe yüklediler. Vergiler altında ezildik.

Yukarıdakilerden yola çıkarak, bu millet 66 yıllık çoklu parti döeminde 4 darbe görmüştür ve her darbede ülkemiz onlarca yıl geriye gitmiştir.

Darbelerle birlikte tutuklamalar, sürgünler, işkenceler, işten çıkarmalar ve daha neler gördü bu millet.

İç borçlanma, dış borçlanma, bütçe açıkları, vergiler, %100’e yakın enflasyon oranları, zamlar, ve daha neler neler…

Bizim anadolu insanımız saf. Askerini, polisini sever sayar. Asker TRT’ye çıkıp sokağa çıkmayın derse çıkmaz.

Sokakta tank görürse selam durur.

Asker evine git derse ardına bakmadan gider.

İşte bu yüzden darbeler oldu. İşte bu yüzden yıllarca bu millet ezildi. Hakkımızı koruyamadık. Kendi seçtiğimiz ve bizi yöneten insanlar zorla görevlerinden alındı, idam edildiler.

Ama artık zaman değişti. Parlamento halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanı’nı halk seçiyor artık. Halk egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun farkında.

Eğer bir yönetimi millet beğenmiyor ise bu yönetimin değiştirilmesi de yine millet tarafından, demokratik yollarla, seçimle olur.

Aksi taktirde kendi seçilmiş yöneticilerini korumak, demokrasiye, cumhuriyete, bağımsız Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak, bir avuç çapulcudan korumak da yine millete düşer.

darbe

Nitekim, 15 Temmuz 2015 tarihinde TSK içerisindeki hainler tarafından yapılmak istenen sözde darbe girişimine da millet karşı koydu ve darbe püskürtüldü. 15 Temmuz tarihi, sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın ifadesi ile bir Demokrasi Bayramı’dır.

darbe3

darbe2

Nerde O Eski Darbeler Reviewed by on . Darbeler ile ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Öncelikle darbenin tanımını yapmak gerekirse, “Darbe, silahlı kuvvetlerin topyekün veya bazı üst düzey yetkil Darbeler ile ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Öncelikle darbenin tanımını yapmak gerekirse, “Darbe, silahlı kuvvetlerin topyekün veya bazı üst düzey yetkil Rating: 0

hakkında starhaber

Leave a Comment

ads-619
scroll to top